Blogger Nedir?

Blogger Nedir?

Blog Yazmak İçin Tavsiyeler

İnternet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hemen hemen her konuda aranılan her bilgiye internetin geniş kapsamı içerisinde ulaşılabiliyor. Kişiler mesleki ya da ilgi duydukları konularda bilgilerini aktarıyor. Bu tür bilgi aktarımlarının yapıldığı mecralardan biri de blog olarak adlandırılıyor. Peki blog nedir? Blogger nedir?

Blogger Nedir?

Blog nedir?

Temel olarak insanların bilgilerini büyük kitlelerle paylaşmasına imkân veren bir mecra olan blog, web tabanlı bir bilgi paylaşım ağı olarak karşımıza çıkıyor. İnternet ortamında kendine ait kişisel bir sayfa sahibi olmak isteyenler, adını weB-LOGin kelimelerinin kısaltmasından alan blog sayfalarını tercih ederek bildikleri veya öğrendikleri konularda çok çeşitli paylaşımlar yapabiliyor.

Blog İle İnternet Sitesinin Farkı

Blog ile internet sitesi birçok kullanıcı tarafından karıştırılıyor. İnternet siteleri kendi aralarında alt kategorilere ayrılıyor. Blog da bu alt kategorilerden birini oluşturuyor. Diğer internet sitesi kategorilerinin içerikleri statik nitelikte olurken blog içerikleri dinamik özellik taşıyor. İnternet siteleri başlıklar halinde biçimlendiriliyorken blog sayfalarının tarihe göre sıralanıyor olması da bir diğer temel farkı teşkil ediyor.

Blog

Yeni Nesil Bir Meslek Türü Olarak Blogger Nedir?

Blogger en kısa tanımıyla blog yazarlığı yapan kişidir. Bunu kendine ait bir blogda yapabileceği gibi başkasına ait şahıs veya şirket bloglarında da yapabilir. Bu iş hobi veya para kazanma amaçlı yapılabiliyor. Bloggerlar ilgi duydukları ve bilgi paylaşımında bulunmak istedikleri herhangi bir konuda yazı ve fotoğraflar paylaşarak günlük formatında bir mecra oluşturuyor.

Blogger Olmak İçin Gerekenler

Blog açmak isteyenler için her biri tamamen güvenilir olan iki farklı platform sunuluyor. Genel olarak her iki blog sistemi birbirine benziyor. Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Blogger Sistemi genellikle bu işe yeni başlayan kişiler tarafından tercih ediliyor. Yeni başlayanlar bu sistemde blog kurup işleyişini öğreniyorlar. İşi devam ettirmek isteyenler ise WordPress Sistemi’ni tercih ediyor.

blogger-kimdir

Blogger Sistemi İle Blog Kurulumu

  • Yeni başlayanlar Google tarafından sunulan Blogger Sistemi’ni ücretsiz olması açısından daha çok tercih ediyor. Bu sistemde blog adresinin uzantısı blogspot.com şeklinde oluyor. Kontrolün blogger’da olmaması ve blog sayfasının kapatılabiliyor olması sistemin dezavantajını oluşturuyor.

WordPress Sistemi İle Blog Kurulumu

  • Ücretli olan bu sistem, SEO uyumluluğu, mobil uyumluluk, sosyal medya platformları ile entegre olabilme, hızlı açılabilme gibi özellikleri nedeniyle ön plana çıkıyor ve bu nedenle dünyada pek çok kurum ve kişi tarafından tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir