Blog Türleri Nelerdir?

Blog Türleri Nelerdir?

Kurumsal Blog

 • Günümüzde şirketler kendileriyle ilgili haber ve duyuruları kurumsal blog sayfaları üzerinden yaparak hedef kitleleri ile iletişim sağlıyorlar. Bunu yaparken profesyonel ve samimi bir hitap dili kullanıyorlar. Bu sayede hedef kitleleri ile aralarında bir bağ oluşturabiliyorlar.

Kişisel Blog

 • Kişiler becerilerini ve ilgi alanlarını internette bireysel olarak oluşturulan kişisel blog sayfalarında anlatabiliyor. Ayrıca mesleki bilgiler de bu sayfalarda paylaşılabiliyor. Sinema, teknoloji, çocuk gelişimi, edebiyat, eğlence gibi bir çok konuda kişisel blog sayfası oluşturulabiliyor.
Kişisel Blog

Temasal Blog

 • Belirli bir konu üzerine yoğunlaşılan ve yalnızca bu konuyla ilgili bilgi ve paylaşımların sunulduğu blog türleri temasal blog olarak nitelendiriliyor. Belli bir tema dahilinde kurulan bloglar çok çeşitli konu başlıkları altında kurulabiliyor.

Moda Blogları

 • Moda endüstrisi, trend kıyafetler ve giyim tarzları üzerine bilgi ve paylaşımların yapıldığı bloglar moda blogu olarak adlandırılıyor. Başarılı moda blogger’ları bu sayfaları sayesinde moda dünyası tarafından tanınabiliyor ve burada kendilerine yer edinebiliyor.

Seyahat Blogları

 • Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve bunlarla ilgili bilgi paylaşmayı sevenler seyahat blogu yazabiliyor. Seyahat blogları ilgili yerlerin doğal güzellikleri, turistik yerleri, yeme-içme alışkanlıkları gibi konularda bilgiler içeriyor ve buralara gitmeyi planlayanlar için rehber niteliğinde oluyor.

Teknoloji Blogları

 • Mal ve hizmet üretiminde kullanılan yöntem, beceri, işlem ve teknikler ile ilgili bilgi paylaşımlarının yapıldığı bloglar teknoloji blog olarak nitelendiriliyor. Bu blog sayfalarında ayrıca bilimsel araştırmalarla alakalı içerikler de bulunabiliyor.

Hobi Amaçlı Bloglar

 • İnsanlara çeşitli hobi fikirlerinin sunulduğu blog sayfaları hobi amaçlı olarak nitelendiriliyor.

Blog Yazmak İçin Nelere Dikkat etmelisiniz?

Blog Türleri Nelerdir?

Son yıllarda hem kişisel bloglar hem de diğer blog türleri oldukça popüler ve sayıları sürekli artıyor. Hazır web sitesi araçları ile ucuz veya ücretsiz yapılabiliyor olması, özel bir yazılıma ihtiyaç duyulmaması, içeriklerin kolaylıkla güncellenip yayılabilmesi ve buna benzer birçok kolaylığı sebebiyle birçok kişi ve kurum blog sayfaları oluşturmaya yöneliyor. Blog yazmak için bazı noktalara dikkat etmek önem taşıyor:

Blog Yazmak
 • Blog sayfanızla ilgili hem kısa hem de uzun vadeli hedefleriniz olmalı. Ulaşmak istediğiniz kitleyi ve bu kitle ile nasıl bir bağ kurmak istediğinizi belirlemeli, daha sonra bu amaca ulaşmanıza sağlayacak türden içerikler paylaşmalısınız.
 • Sayfanızda mutlaka güncel konulara yer vermelisiniz. Güncellik, blog sayfanızın temasıyla alakalı güncel konuları takip edip bunları paylaşmanın yanı sıra hitap ettiğiniz kitle ile ilgili güncel konuları da takip etmenizi gerektirir.
 • Blog sayfası yazarken süreklilik önemlidir. Düzenli olarak içerik oluşturmanız ve hedef kitlenize yeni değerler katmanız gerekir. İnsanlar blog sayfanıza girdiklerinde sürekli güncel paylaşımlarla karşılaştıkları zaman sayfanızın devamlı takipçisi olurlar.
 • Sayfanızda özgün konular ve yazılar paylaşmalısınız. Böylece hedef kitlenize bir katma değer sağlamış olursunuz. Blogunuzda hangi yazılarınızın daha çok dikkat çektiğini tahlil etmeli ve içeriklerinizi bu veriler doğrultusunda güncel tutmalısınız.
 • Görsellik birçok konuda olduğu gibi blog düzenleme konusunda da önemli noktalardan biridir. Sayfanıza giren bir kişinin birkaç saniye içinde dikkatini çekmeli ve merakını uyandırmalısınız. Bunun için blog sayfanızın tasarımına özen göstermelisiniz.
 • Temanızla ilgili paylaşımlar yaparken ilgi çekici görseller kullanmak önemlidir. Görsellerinizi her yerde bilinen klasik resimler yerine farklı konseptlerde seçerseniz okuyucularda merak uyandırabilirsiniz. Ayrıca videolara yer vermek hedef kitlenizle daha etkili bir bağ kurmanızı sağlayabilir.
 • Çeşitli anketler yaparak okuyucularınızla etkileşiminizi arttırabilir ve onların ihtiyaçlarını, sorularını anlayabilirsiniz. Bunları iyi analiz ederek blog sayfanıza yön verebilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınızın altına yapılan yorumları takip etmeniz de size aynı yönde fayda sağlar.

Blog Türleri Nelerdir?

Tamamen hobi amaçlı olarak yazılabileceği gibi blog para kazanmak amacıyla da yazılabiliyor. Hobi amaçlı başlanan bir blog sayfası bir yandan da para kazanma amacına dönüştürülebiliyor. Bir emek verildiği göz önüne alındığında blog sayfalarının maddi bir getirisi olması da gerekiyor. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden biri ya da birkaçı kullanılabiliyor:

Ürün Satışı Yapmak

 • Blog sayfanızın konusuyla alakalı olan ürünleri sayfanız üzerinden satışa sunabilirsiniz. Örneğin el işleri ile alakalı bir blogunuz varsa kendi yaptığınız el işi modellerinin satışını yapabilir ve böylece maddi getiri sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu İçerikler Yazmak

 • Blog sayfanızın konusu ile ilgili ürünler satan bir firma ile anlaşabilir ve içeriklerinizde bu firmanın ürünlerini tanıtabilirsiniz. Örneğin makyaj konusunda bir blog sayfanız varsa bir makyaj ürününden bahsederken anlaştığınız firmanın bir ürününü tanıtmanız mümkün.
Satış Ortaklığı Yapmak

Satış Ortaklığı Yapmak

 • Kendi sitenizden ortak olduğunuz siteye müşteri gönderebilirsiniz. Makyaj ile ilgili blog sayfası örneğinden devam edersek, sayfanız üzerinden makyaj ürünleri satan firmalarla bağlantı kurabilir ve sizin siteniz üzerinden oraya yönlenip alışveriş yapan müşterilerden kazanç elde edebilirsiniz.

Sayfanıza Reklam Almak

 • Google Adsense ile sitenizde ziyaretçilerinize reklam gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bir Google servisi olan bu sistemle reklam gösterimi ve ziyaretçilerin tıklaması sonrasında size ödeme yapılır ve bu sayede blog sayfanızdan gelir elde etmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir