Bir blog ile web sitesi arasındaki farklar

Bir blog ile web sitesi arasındaki farklar

Yazılarını ve çalışmalarını yayınlamak amacıyla internette kendine bir yer açmak isteyenler için bu yazıyı hazırladım. Bu yazıda, öncelikle bloglar ve web siteleri hakkında bilgi verip; sonrasında birkaç basit ipucu paylaşarak aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Çok çeşitli amaçlarla kurulmuş ve yayın yapan birçok siteden bahsedebiliriz. Ancak yazımızın konusu kişisel web siteleri ve bloglar. Neden bir siteye ihtiyacınız olabileceğine ve bunun için neler yapmanız gerektiğine ilişkin önemli notları da yine bu yazıda bulabileceksiniz.

İnternette yer almaya karar verirken

Dilerseniz, öncelikle iki önemli kavramı birbirinden ayırarak başlayalım. Blog nedir? Web sitesi nedir?

Bir blog ile web sitesi arasındaki farklar

Blog nedir?

Blog: ana sayfada yazıların, kronolojik bir düzende sıralandığı ve her yazının belirli bir yayınlanma tarihi olduğu web günlüğüdür. Her türlü konuda blog gönderileri yazılabilir ve anlatılmak istenen konuyla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Kişisel bloglar olduğu gibi, kurumsal bloglar da sıklıkla kullanılmaktadır. Bir kişisel blog oluşturabilmeniz için wordPress ve Blogger gibi blog hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kişisel blogunuzu, dilerseniz bir alan adı ve web alanı satın alarak, kendi adınızla oluşturabilirsiniz. (Salihkunduz.net gibi)

Sadece siz blog gönderileri yazabileceğiniz gibi, birden çok yazar ile aynı blog içinde ortak çalışabilme imkanınız da mevcut. Ortak bloglarda, sizin gönderileriniz sizin adınızla, diğer yazarların gönderileri de kendi adlarıyla aynı sayfada görüntülenebilir.

Web sitesi nedir?

İnternette yer alan, HTML, CSS, Javascript vb. Gibi birçok formatta görüntülenebilen her sayfa bir web sitesidir. Bloglardan farklı olarak; websitelerinde gönderiler harici üst sayfalar ve bu sayfaların yönlendiği diğer alt bağlantılar da bulunmaktadır. Web sitelerinde site ve sitenin yöneticisi hakkında detaylı bilgiler, sitenin hitap ettiği kitle ve içeriğiyle ilgili bilgiler kolaylıkla bulunabilir bir şekilde konumlandırılmaktadır. Halihazırda bir blogunuz var ve bu blogu bir web alanında barındırıyorsanız, aslında sizin de bir web siteniz var demektir. Benim bir blogum var ya da benim bir web sitem var arasında seçim yapıp birini söylemek artık tamamen size kalmış. Ancak, benim bir blogum varı, benim bir web sitem vara evirmek için yapmanız gereken birkaç şey var.

  • Bir web alanına (Hosting) ve alan adına (Domain) sahip olmak
  • Gönderileriniz haricinde site, çalışmalarınız ve kendiniz hakkında bilgi verebileceğiniz üst sayfalar oluşturmak

Yukarıda da yazdığım üzere; Bir web sitesinde sitenin sahibi hakkında oldukça detaylı bilgi bulunmalıdır. Eğer işletmeniz için bir web sitesi açmak istiyorsanız, işletmenin açık adresi, telefonu, sahibi ve çalışma prensipleri hakkında tatmin edici boyutta bilgi bulunmalıdır. Projenize bağlı olarak, ziyaretçilerin anında bilgi edinebilmeleri için makaleler, email desteği ve dilerseniz canlı destek hizmeti de kullanabilirsiniz. Kişisel ve kurumsal web sitelerinde, sosyal medya profillerine yönlendiren bağlantılar mutlaka bulunmalı ve kolaylıkla farkedilebilir bir konumda yer almalıdır.

Eğer bir blog ve daha ileri gidip web sitesi açmaya karar verdiyseniz, konuyla alakalı çok fazla sayıda kaynak ve rehberi internette bulabileceğinizi hatırlatmak isterim. Bu konuda uzun uzun bir şeyler yazmanın manası olmadığını düşünüyorum. Bedava-Sitem bu konuda oldukça detaylı Yeni Başlayanlar için Temel Rehber yayınlamış. Sizin de işinize yarayacağını düşündüğüm için paylaşmak istedim. Web sitesi Kurmadan önce bu rehberi de okumanızı öneririm. Aklınıza gelen herhangi bir konuyla alakalı bir blog ve web sitesi açabilirsiniz.

Web siteleri ve bloglarla ilgili, aklınıza takılanları yorum kısmından bana ve diğer ziyaretçilerime sorabileceğinizi hatırlatarak yazıma burada son veriyorum

Bir Blog Ile Web Sitesi Arasındaki Farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir